Kampaň: SSHR - Moje rezerva!!!

Reportáž TV NOVA, kde SSHR pomáhá obci Píšť

Odvoz nafty

Aktuality

SSHR uvolnila další nouzové zásoby ropy pro Unipetrol

17. května 2019

Dnes ráno jsme podepsali smlouvu s Unipetrolem o druhé zápůjčce ropy z našich nouzových zásob. Aktuálně Unipetrol již vyčerpal celou první zápůjčku a dnes v noci začne čerpání z druhé. Tato druhá zápůjčka pokryje výrobu v Litvínově až do konce května. Nový předpokládaný termín, kdy by měla do ČR přitéct čistá ropa je mezi 26. až 28. květnem. Situaci každý den monitoruje skupina poradní skupina NESO a díky dalšímu uvolnění nouzových zásob ropy do rafinérie v Litvínově je situace na trhu stabilní. Česká republika má stále k dispozici 2/3 ropných zásob a na ropné produkty zatím nebylo potřeba sáhnout.

Další ropa z českých rezerv pro Unipetrol

14. května 2019

Vláda schválila další zápůjčku nouzových zásob ropy pro rafinérii v Litvínově, která patří společnosti Unipetrol a která vyrábí pro český trh především naftu. Důvodem je zpoždění dodávek ropy ropovodem Družba. Ten už třetí týden nejede kvůli kontaminaci ropy chloridy. Původně měla čistá ropa přitéct do České republiky v polovině května. Podle posledních informací by ale měla dorazit o týden později (20. – 22. května). Proto Unipetrol požádal o další ropu z českých nouzových zásob. Už před dvěma týdny vláda odsouhlasila první zápůjčku ropy, aby nemusela být rafinérie v Litvínově odstavena z provozu. Díky tomu se daří zajistit zásobování českého trhu pohonnými hmotami. Správa státních hmotných rezerv denně sleduje aktuální čísla od distributorů a je připravena v případě potřeby uvolnit další nouzové zásoby.

NESO doporučilo uvolnit další zásoby ropy pro Unipetrol

13. května 2019

Na pátečním zasedání skupiny NESO (Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze), ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami, byl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr informován o aktuální situaci kolem zásobování českého trhu během výpadku ropovodu Družba. „Podle posledních informací běží zásobování bez problémů. Benzínu i nafty je dostatek“, potvrdil předseda SSHR Pavel Švagr. Zároveň společnost Unipetrol požádala o další zápůjčku ropy z nouzových zásob. Důvodem je pozdější zprovoznění ropovodu. Původně měla čistá ropa přitéct do ČR kolem 15. května. Kvůli čištění ropovodu od kontaminované ropy tu ale bude až o týden později (20 - 22. května). NESO proto doporučilo tyto další zásoby uvolnit. „O uvolnění nouzových zásob musí rozhodnout vláda. Společně s MPO proto připravíme na pondělní zasedání materiál o další zápůjčce“, upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr. Unipetrol si už minulý týden půjčil z českých zásob přes 100 tisíc tun ropy, aby nemusel odstavit rafinérii v Litvínově, která zpracovává právě ruskou ropu.

SSHR uvolnilo nouzové zásoby ropy pro Unipetrol

6. května 2019

Správa státních hmotných rezerv podepsala se společností Unipetrol smlouvu o zapůjčení nouzových zásob ropy. Díky tomu nebude muset být odstavena z provozu rafinérie v Litvínově, která je závislá na dodávkách ruské ropy ropovodem Družba a která vyrábí pro český trh především naftu. Ropovod Družba už týden stojí kvůli kontaminované ropě. Řidiči by to ale na čerpacích stanicích poznat neměli. „Přesně tohle je úloha státu. Musí být připraven pomoct občanům, když přijde krize. A od toho má mimo jiné i státní rezervy,“ upřesnil Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv. Vedle státních nouzových zásob ropy a ropných produktů, které vystačí až na 84 dní, mají další komerční zásoby i distributoři pohonných hmot.

Další aktuality >

1 2 3
ilustrace