Na Správu státních hmotných rezerv se 19. prosince 2019 obrátil Jiří Kožený starosta obce Jedousov kvůli problémům se zásobováním pitnou vodou. V této obci v Pardubickém kraji zůstalo bez vody zhruba 50 lidí. Hned druhý den tam SSHR poslala kontejner na 3 m3 pitné vody.

„Neumím si představit, že bychom nechali tolik lidí na Vánoce bez vody. Od toho taky české rezervy jsou, aby pomohly lidem v takových situacích,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Jedousov si cisternu zatím půjčil na půl roku. A není jediný, kdo má problémy s vodou.

Technika z českých rezerv pomáhá v tuto chvíli zajistit zásobování pitnou vodou ještě v dalších třech obcích.

Konkrétně jde o Mikulášovice a Jiříkov v Ústeckém kraji a o obec Rosice v Pardubickém kraji. Tam ale mají cisternu na vodu zapůjčenou jen do konce letošního roku. Pak ji chtějí vrátit. Ostatní obce mají cisterny pronajaté až do konce června příštího roku.

„Problém se suchem se postupně zhoršuje. Dříve jsme techniku obcím půjčovali jen během léta a pak nám ji na zimu vracely. Teď už ale druhým rokem pomáhají naše cisterny i během zimního období. Loni to bylo například 13 cisteren v osmi obcích,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Jednalo se o Nedašov a Nedašovu Lhotu na Zlínsku, Seč a Rosice v Pardubickém kraji a v Ústeckém kraji měly stejné problémy Varnsdorf, Mikulášovice, Jiříkov a Staré Křečany.

Publikováno dne 20. 12. 2019