Správa státních hmotných rezerv navýšila nouzové zásoby ropy a ropných produktů. Podle nařízení Evropské unie by měl totiž každý členský stát držet zásoby minimálně na 90 dní svého fungování.

 

„Během letošního roku jsme do nákupů nouzových zásob investovali přes 2 mld. Kč. Naplnili jsme volnou kapacitu zásobníků ropy a vedle toho jsme také pořídili dalších 50 milionů litrů nafty.  Aktuálně jsme na 90 dnech naší spotřeby ropy a ropných produktů,“ potvrdil předseda SSHR Pavel Švagr.

 

Česko toto nařízení neplnilo od roku 2017 s krátkou výjimkou během covidu v letech 2020 až 2022, kdy se díky útlumu ekonomiky ropné zásoby vyšplhaly nad 90 dní. Loni v létě ale tyto zásoby opět klesly na 88 dní.

Současné navýšení je důležité i v souvislosti s koncem výjimky, kterou Česká republika měla na dovoz produktů z ruské ropy. Teď se totiž bude muset bez těchto dovozů obejít.

 

„Podle  informací od distributorů žádný nedostatek pohonných hmot aktuálně našemu trhu nehrozí. Pokud by náhodou ale nějaký problém v dodávkách vznikl, jsme připraveni naše zásoby uvolnit,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

 

Výjimku na dovoz produktů z ruské ropy, která skončila 5. prosince 2023, využívala především slovenská rafinérie Slovnaft k zásobování části českého trhu.

Publikováno dne 6. 12. 2023