Ve třech krajích dnes bylo zahájeno dvoudenní cvičení Zdroje 2014, které má zmapovat, jak jsou česká města připravena na řešení krizových situací. Cvičení vedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a tentokrát bylo zaměřeno na pomoc při povodních.

Například v Brně musel krizový štáb kvůli rozlití řeky Svratky řešit zatopení trolejbusové vozovny a také si musel poradit s výpadky dodávek elektrické energie a pitné vody.

Ve Znojmě se zase museli vypořádat se zatopeným sídlištěm a s následnou evakuací domova důchodců.

A ve Stříbře zase museli čelit situaci, kdy rozvodněná řeka Mže zatopila čističku odpadních vod a poškodila most.

„Některá města mají po komunálních volbách nové starosty, proto je důležité, aby si vyzkoušeli krizové řízení. Pokud by na jaře přišly povodně, tak už na žádné zkoušení nebude čas,“ upřesnil Pavel Švagr.

Do cvičení byly zapojeny krajské úřady Jihomoravského a Plzeňského kraje a také Kraje Vysočina. Vedle již zmíněného Brna, Znojma a Stříbra se cvičilo i v Humpolci, Žďáru nad Sázavou a v Horažďovicích.

Krizové štáby musely pokaždé zhodnotit rozsah škod a také přesně určit, jakou pomoc potřebují od kraje nebo od Správy státních hmotných rezerv.
Při komunikaci využívali speciální informační systém Krizkom, který zavedla Správa státních hmotných rezerv.

„Všechny požadavky se pomocí tohoto systému shromažďují v našem operačním centru a to nám umožňuje mnohem rychleji reagovat a poslat potřebnou pomoc do postižených míst, doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Cvičení se zúčastnili také zástupci ministerstev vnitra, obrany, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, dopravy, zemědělství a životního prostředí, kteří jsou členy odborné pracovní skupiny Ústředního krizového štábu.

Publikováno dne 10. 10. 2014