Ve dnech 8.-9.listopadu proběhlo dvoudenní cvičení ZDROJE 2016, které mělo zmapovat, jak jsou česká města připravena na řešení krizových situací. Cvičení vedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a bylo zaměřeno na pomoc při povodních. Do cvičení byly zapojeny krajské úřady Ústeckého, Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje a dále ORP Ústí nad Labem, Roudnice nad Labem, Hradec Králové, Náchod, Ostrava a Bohumín.

Krizové štáby ORP musely pokaždé zhodnotit rozsah škod a přesně určit, jakou pomoc potřebují od kraje nebo od Správy státních hmotných rezerv. Pro komunikaci byl využíván speciální informační systém Krizkom, který zavedla Správa státních hmotných rezerv. Všechny požadavky se pomocí tohoto systému shromažďují v operačním centru Správy a to umožňuje rychle reagovat a poslat potřebnou pomoc do postižených míst.

Cvičení se zúčastnili také zástupci ministerstev vnitra, obrany, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, dopravy, zemědělství a životního prostředí, kteří jsou členy odborné pracovní skupiny Ústředního krizového štábu.

Publikováno dne 9. 11. 2016