Ve dnech 6 až 7. listopadu 2018 proběhlo společné vnitrostátní vícestupňové cvičení Správy ZDROJE 2018, tentokrát zaměřené na řešení krizových situací, kdy vlivem dlouhodobě nepříznivé povětrnostní situace a vydatných srážek nad střední Evropou, postihly Českou republiku záplavy. Nejvíce byly záplavami postiženy Olomoucký, Středočeský a Zlínský kraj. Cvičení se tedy zúčastnily Krajské úřady těchto postižených krajů a obce s rozšířenou působností Olomouc, Přerov, Beroun, Kralupy nad Vltavou, Zlín a Valašské Meziříčí. Cvičení řídil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Cílem cvičení bylo procvičit koordinaci vyžadování a poskytování věcných zdrojů za krizových stavů, s využitím informačního systému Krizkom. Během dvoudenního cvičení se řešily jednak problémy, jako např. evakuace obyvatel ze zasažených území, zajištění náhradního ubytování a dodávek pitné vody, zajištění náhradních zdrojů elektrické energie a poškozených mostů a nakonec odstranění samotných následků povodní.

Krizové štáby obcí s rozšířenou působností musely zhodnotit rozsah škod a přesně určit, jakou pomoc potřebují od krajů. Všechny požadavky se pomocí tohoto systému shromažďují v operačním centru Správy a to umožňuje rychle reagovat a poslat potřebnou pomoc do postižených míst. Správa státních hmotných rezerv za 2 dny cvičení vydala pohotovostní zásoby a humanitární pomoc v hodnotě necelých 90 milionů korun.

Cvičení se zúčastnili také zástupci ministerstev vnitra, obrany, financí, zahraničních věcí, pro místní rozvoj, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, dopravy, zemědělství a životního prostředí, kteří jsou členy odborné pracovní skupiny Ústředního krizového štábu.
„Chci poděkovat všem zaměstnancům Správy státních hmotných rezerv a ostatním účastníkům za součinnost a bezchybně zvládnuté cvičení ZDROJE 2018,“ řekl Pavel Švagr.

 

Publikováno dne 8. 11. 2018