Ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva obrany ČR, Správy státních hmotných rezerv a Velvyslanectví ČR v Damašku proběhlo doručení další humanitární pomoci do Sýrie. Pomoc byla dopravena do Damašku letadlem Casa poskytnutým Armádou ČR.

Náklad 4 tuny sušeného mléka převzali k další distribuci pracovníci Syrského arabského Červeného půlměsíce. Tato organizace navzdory složitým podmínkám stále působí na většině syrského území. V krátké době se uskuteční druhý let se stejným objemem sušeného mléka doplněným o hračky ze soukromých sbírek pro děti.

Materiální pomoc je určena vnitřně vysídlenému obyvatelstvu. Realizace obou letů spadá do implementace vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016–2019, který vychází rovněž z relevantních rezolucí RB OSN. Předchozí dodávky materiální pomoci, obsahující také zdravotní přístroje a pomůcky, se uskutečnily v květnu, říjnu a prosinci minulého roku. Společně s tímto letem se jedná o pomoc v hodnotě cca 7,6 mil. Kč.

Vedle materiálních dodávek podporuje ČR průběžně poskytování zdravotní péče, náhradních obydlí, potravin i vzdělávání konfliktem postiženému obyvatelstvu v Sýrii i syrským uprchlíkům v sousedních zemích. V roce 2016 tato pomoc přesáhla hodnotu 200 mil. Kč.

Publikováno dne 22. 2. 2017