V době, kdy druhá vlna pandemie vrcholila a nemocnice se plnily pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19, pomohla Správa státních hmotných rezerv navýšit jejich kapacitu. Do nemocnic po celé republice rozvezla téměř 1300 lůžek. Konkrétně 1040 ks zdravotních lůžek standardní péče a 224 ks zdravotních lůžek intenzivní péče mají nemocnice stále zapůjčené.

„Jsem rád, že na základě usnesení vlády ze dne 14. 2. 2021 mohou nejen lůžka, ale také třeba plicní ventilátory, v nemocnicích dál sloužit, a to 12 měsíců po skončení nouzového stavu. V praxi to znamená až do dubna příštího roku. I když se teď situace trochu uklidnila, je dobré, být připraveni.“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Vedle toho ale byla velká poptávka po přístrojích na podporu dýchání. SSHR proto do nemocnic poslala téměř 2 tisíce ks plicních ventilátorů a přístrojů na podporu dýchání (HFNO) v hodnotě přes 350 milionů korun.

„Kvůli velké spotřebě kyslíku jsme také nakoupili speciální opakovaně použitelné ventily na láhve s kyslíkem,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Správa státních hmotných rezerv během druhé vlny pandemie vydala ze svých zásob více než 32 milionů ochranných zdravotnických pomůcek v celkové hodnotě přesahující půl miliardy korun (596 238 467 Kč).

„Nouzové zásoby pomáhaly tam, kde to bylo potřeba. Mimo jiné také dětem v Klokáncích, v domovech pro seniory i sociálně slabým lidem. Celkem jsme pro jejich potřeby uvolnili více než 3 miliony ks respirátorů třídy FFP2 a téměř 9 milionů ks roušek,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Další pomoc mířila do školství.

„Nakoupili jsme přes 15 milionů antigenních testů pro Ministerstvo školství, aby se děti mohly vrátit do škol,“ upřesnil Švagr.

V současné chvíli má Správa státních hmotných rezerv ve svých skladech zhruba 140 mil. kusů ochranných pomůcek, což je dvouměsíční zásoba stanovená vládou pro případ další krize.

Publikováno dne 8. 6. 2021