Na dnešním zasedání skupiny NESO(Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze), ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami, byl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr informován o aktuální situaci kolem zásobování českého trhu během výpadku ropovodu Družba.

„Podle posledních informací běží zásobování bez problémů. Benzínu i nafty je dostatek “, potvrdil předseda SSHR Pavel Švagr.

Zároveň společnost Unipetrol požádala o další zápůjčku ropy z nouzových zásob. Důvodem je pozdější zprovoznění ropovodu. Původně měla čistá ropa přitéct do ČR kolem 15. května. Kvůli čištění ropovodu od kontaminované ropy tu ale bude až o týden později (20 – 22. května). NESO doporučilo tyto další zásoby uvolnit.

„O uvolnění nouzových zásob musí rozhodnout vláda. Společně s MPO proto připravíme na pondělní zasedání materiál o další zápůjčce“, upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Unipetrol si už minulý týden půjčil z českých zásob přes 100 tisíc tun ropy, aby nemusel odstavit rafinérii v Litvínově, která zpracovává právě ruskou ropu.

Publikováno dne 10. 5. 2019