Ve skladu Správy státních hmotných rezerv v Soběslavi začala nakládka 24 metrů dlouhého provizorního mostu, který bude poslán v rámci humanitární pomoci do Středoafrické republiky.

Jde o náročnou logistickou operaci. Téměř pětačtyřiceti tunový provizorní most byl rozebrán na díly o hmotnosti jedné tuny, aby se mohl snadněji naložit do letadla. „Je to velice unikátní akce. Nákladní letadla tyto těžké mostní konstrukce moc často nepřevážejí. Ale vzhledem k tomu, že most se dá jednoduše rozložit na malé díly, bylo snadné připravit ho k převozu,“ potvrdil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Most má přes 1700 dílů a přepravovat se bude na 141 paletách. Ty budou do letadla naloženy v přesně stanoveném pořadí, aby byl stroj správně vyvážen. Technický plán nakládky zpracovali odborníci z Univerzity obrany v Brně.

Na této unikátní mezinárodní akci se podílí také Švédsko, které zajistí dopravu, a italští ženisté, kteří na místě most sestaví. Za českou stranu musela tento dar nejprve schválit vláda a celou akci koordinuje Generální štáb AČR. Na přípravě se podílelo také Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo obrany, Ministerstvo dopravy a Ministerstvo financí.

Kolona pěti nákladních aut během odpoledne dopraví most na letiště v Pardubicích. Tady bude v pátek večer přeložen logistickými specialisty AČR do velkokapacitního letadla AN 124 Ruslan, který ho dopraví do Středoafrické republiky. Armáda také vyšle dva ženijní specialisty, aby dohlíželi na jeho stavbu.

Most by měl napomoci ke zlepšení životních podmínek obyvatel v hlavním městě Bangui, kde byl během konfliktu zničen původní most přes vodní kanál, který zajišťoval pohyb obyvatel a přepravu nákladů mezi jednotlivými městskými obvody. Provizorní most by měl také zlepšit přísun humanitární pomoci do této oblasti.

V Česku je v tuto chvíli v provozu 6 podobných mostů. Pět jich je ve Středočeském kraji od povodní v roce 2013. (Chlum u Sedlčan, Červený Hrádek, Nový Knín, Zadní Třebáň a Velké Číčovice) A jeden most je v Jihočeském kraji v Českém Krumlově. Ten měří 48 metrů a je přesně o polovinu delší než most, který se převáží do Středoafrické republiky.

 

Publikováno dne 11. 12. 2014