Správa státních hmotných rezerv posílá na Ukrajinu další pomoc. Tentokrát jde o dva provizorní mosty.

„Konkrétně jsou to dvě těžké mostové soupravy (TMS), které se v Česku využívají například k zajištění civilní dopravy po povodních, když voda někde poničí mosty,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Náklad veze zhruba 20 aut a dopravu zajišťuje Hasičský záchranný sbor ČR.  O tuto pomoc požádalo Velvyslanectví Ukrajiny a odsouhlasila ji vláda.

Od začátku války na Ukrajině už české rezervy vydaly zásoby za více než 120 mil. korun. Hned na začátku března tam vyrazilo 40 kamionů, které vezly 950 palet zdravotnického materiálu. Jednalo se o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv.

Šlo například o zdravotnická lůžka, držáky na infuze, kolečková křesla, oblečení pro doktory, matrace, polštáře, povlečení, obvazový materiál a zdravotnické stříkačky a jehly.

Další konvoj vyjel na začátku dubna a vezl 127 tun trvanlivých potravin jako jsou těstoviny, paštiky nebo sušené mléko. Celkem to bylo 224 palet.

„Ve stejné době jsme vypravili ještě další dva humanitární konvoje, které vezly mix zdravotnického materiálu. Jeden konvoj mířil přímo na Ukrajinu a druhý do Moldavska se zásobami pro uprchlíky z Ukrajiny,“ upřesnil Pavel Švagr.

V obou případech se jednalo zhruba 1 milion obličejových masek, ochranné obleky, respirátory nebo ochranné rukavice.

Publikováno dne 31. 5. 2022