Do Česka po měsíci opět proudí ropa ropovodem Družba. Dodávky ze Slovenska byly obnoveny přesně v poledne.

„Spuštění ropovodu Družba znamená, že do centrálního úložiště v Nelahozevsi začne okamžitě proudit kvalitní ropa, která byla v systému ještě před zastavením ropovodu. Nová čistá ropa, která teď teče z Ukrajinsko-Slovenské hranice, by mohla být v České republice zhruba do týdne,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Během odstávky ropovodu Družba byly státy V4 (Česká republika, Polsko, Maďarsko a Slovensko) z velké části závislé na nouzových zásobách. Celkem uvolnily téměř 2 miliony tun ropy ze svých rezerv. Jen Unipetrol si z českých zásob půjčil přes 250 tisíc tun ropy.

„Díky obnovení dodávek ropy nemusí Unipetrol vyčerpat celou druhou zápůjčku ropy z nouzových zásob a plynule přejde na zásobování ropovodem. Z té druhé zápůjčky zatím vyčerpal zhruba dvě třetiny,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Při měsíčním výpadku ropovodu Družba se ukázalo, jak je důležité mít v českých rezervách i ropu. Rafinérie v Litvínově díky tomu nemusela být odstavena z provozu a dál vyráběla pohonné hmoty a další suroviny, které jsou důležité pro český průmysl.

Publikováno dne 28. 5. 2019