Správa státních hmotných rezerv začala spolupracovat s Agrární komorou ČR a Potravinářskou komorou ČR na projektu živého stáda, které by mohlo v budoucnu nahradit skladování mraženého masa. První jednání proběhlo v areálu ZD Bernartice, kde se o podobné stádo starají.
„Projekt živého stáda je pro nás velice důležitý. Správa státních hmotných rezerv se totiž snaží snižovat náklady, které ji stojí udržování strategických zásob, proto hledáme různé možnosti, jak ušetřit,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Za dodávku, skladování a ochraňování 500 ti tun mraženého masa zaplatí SSHR během tří let 46,4 milionu korun. Velmi drahé je přitom zamrazení a pak také následné rozmrazení. To by u stáda odpadlo.
Rozdíl je i v nákladech na udržení čerstvých zásob. Zatímco mražené maso se musí ve skladech pravidelně obměňovat za čerstvé. U stáda je jeho obměna přirozená. Navíc, ani v případě krize by u dodávek masa nemělo dojít ke zpoždění.

„Pokud budou v blízkosti stáda jatka a takováto porážka dostane maximální přednost, může se maso v době krize dostat ke spotřebitelům do 4 dnů,“ dodal prezident AK ČR a PK ČR Miroslav Toman.
Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a prezident Agrární a potravinářské komory Miroslav Toman také podepsali memorandum, které umožní užší spolupráci těchto tří organizací. Společný pracovní tým by měl nastavit parametry pilotního projektu do konce roku. Pokud se tento způsob uchovávání zásob masa ukáže levnější, potom by se mohlo živé stádo objevit ve státních rezervách už v roce 2017.

Publikováno dne 30. 7. 2015