Správa státních hmotných rezerv odvezla naftu i z posledního českého skladu společnosti Viktoriagruppe a.s. Firma se totiž dostala do platebních problémů. Kvůli neplacení daní má obstavené účty a může přijít o statut celního skladu.

Správa státních hmotných rezerv dokončila největší logistickou akci ve své historii. Během října a listopadu převezla miliony litrů nafty ze skladů společnosti Viktoriagruppe a.s. do areálu státní společnosti Čepro, kde budou tyto nouzové zásoby uskladněny. Čepro je už dnes jedním z největších ochraňovatelů nouzových zásob státu.

Celý případ odstartoval ve druhé polovině září ve chvíli, kdy se společnost Viktoriagruppe a.s. dostala do platebních problémů. Když se ukázalo, že firma není schopná tyto problémy rychle vyřešit, rozhodl předseda SSHR Pavel Švagr o odvezení nafty z českých skladů této společnosti.

„Tato akce nás prověřila lépe, než nějaké cvičení, při kterém se jen virtuálně přesouvají nouzové zásoby. Tady jsme totiž museli tu naftu opravdu rychle odvézt,“potvrdil Pavel Švagr.Pokud by totiž české sklady společnosti Viktoriagruppe a.s. přišly o statut celního skladu, musel by stát za tyto nouzové zásoby zaplatit desítky milionů korun na spotřební dani. Dále také hrozilo, že naftu nebude nikdo hlídat a že nikdo nebude dohlížet ani na její kvalitu. Zaměstnanci v českých skladech společnosti Viktoriagruppe a.s. totiž dostali v mnoha případech výpovědi.

„Chtěl bych ocenit rychlé jednání s vedením Čepra, když jsme potřebovali nouzové zásoby uskladnit. A zároveň bych chtěl poděkovat za spolupráci i zaměstnancům společnosti Viktoriagruppe, kteří nám pomohli natankovat desítky cisteren, i když už mnozí z nich dostali výpověď a byli ve výpovědní lhůtě. Bez nich bychom naftu tak rychle neodvezli,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Celkem bylo při odvozu nafty naloženo 160 železničních a 90 automobilových cisteren.

Viktoriagruppe a.s. skladovala pro stát naftu už od roku 2004. Postupně byla tato smlouva rozšířena o 14 dodatků. Jeden z nich například umožnil v roce 2010 uskladnit část nouzových zásob i v jejím německém skladu v Kraillingu.

Právě o odvozu nafty z tohoto posledního skladu v těchto dnech vedení SSHR se společností Viktoriagruppe a.s. jedná.

Publikováno dne 1. 12. 2014