Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 vyjel ze skladu v německém Kraillingu poslední vlak s naftou, která patří do nouzových rezerv České republiky.
„Byla to největší logistická operace v historii našeho úřadu. Museli jsme přesunout desítky milionů litrů nafty mezi dvěma státy. Chci poděkovat všem lidem, kteří se na této akci podíleli,“ doplnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Převoz trval 13 měsíců a celkem bylo potřeba vypravit 60 vlaků. Na akci se vedle pracovníků Správy státních hmotných rezerv podílelo také ČD Cagro, které zajistilo dopravu, a společnost Čepro, která tuto naftu zase uskladnila.

Náklady na přepravu nafty byly původně odhadovány na 60 milionů korun. Nakonec ale Správa státních hmotných rezerv za dopravu zaplatí necelých 50 milionů. „Díky navýšení počtu vagónů u každého vlaku a většímu využití cisteren se nám podařilo na převozu ušetřit přes 10 milionů korun,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Nafta byla v Německu uskladněna od roku 2010 u soukromé firmy Viktoriagruppe. Ta ale v roce 2014 zkrachovala. Správa státních hmotných rezerv se pak téměř dva roky nemohla ke své naftě dostat. Insolvenční správce ji totiž odmítal vydat. Teprve při prodeji skladu novému majiteli v červenci 2016 souhlasil s jejím odvozem. „Doufám, že už nikoho nikdy nenapadne uskladnit nouzové zásoby České republiky na území jiného státu. Nouzové zásoby musí být okamžitě k dispozici a ne, že je budeme rok přivážet,“ doplnil předseda SSHR Švagr. V tuto chvíli má Česká republika nouzové zásoby ropy a ropných produktů na 85 dní fungování státu. V Německu byly uskladněny zásoby zhruba na dva dny.

Publikováno dne 30. 11. 2017