Správa státních hmotných rezerv veze další pomoc pro Ukrajinu. Posílá tam 127 tun trvanlivých potravin. Dopravu zajišťuje vlastními auty.

„Jde především o těstoviny, sušené mléko a paštiky. Celkem je to 224 palet. O tuto pomoc požádalo Velvyslanectví Ukrajiny a odsouhlasila ji vláda,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Nejde ale o první pomoc. Od začátku války na Ukrajině už české rezervy vydaly zásoby za více než 120 mil. korun. Hned na začátku března tam poslaly 40 kamionů, které vezly 950 palet zdravotnického materiálu. Jednalo se o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv.

„Poslali jsme tam například zdravotnická lůžka, držáky na infuze, kolečková křesla, oblečení pro doktory, matrace, polštáře, povlečení, obvazový materiál a zdravotnické stříkačky a jehly.

A v minulém týdnu jsme vypravili další dva humanitární konvoje. Jeden na Ukrajinu. Tam šlo o mix zdravotnického materiálu. Zhruba 1 milion obličejových masek, ochranné obleky, respirátory nebo ochranné rukavice. A druhý konvoj směřoval do Moldavska a vezl opět ochranné pomůcky, které jsou určené pro uprchlíky z Ukrajiny. Opět tam byl zhruba milion obličejových masek a další ochranné pomůcky,doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Vedle toho pomáhá Správa státních hmotných rezerv také jednotlivým krajům zajistit ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Největší zájem je o lůžka, karimatky nebo spací pytle.

 

Humanitární pomoc na Ukrajinu
Humanitární pomoc na Ukrajinu

Publikováno dne 11. 4. 2022