Správa státních hmotných rezerv nakoupí během příštích tří let pět moderních provizorních mostů. Každý bude mít délku 21, 15 m.
„Tímto nákupem startujeme modernizaci našich zásob provizorních mostů“, upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Půjde o montované silniční mosty, které jsou z nových materiálů. Díky tomu mají větší nosnost a snadno se přepravují. „Také jsou méně hlučné, když po nich přejíždějí auta. Takže je můžeme postavit i ve městech a obcích“, dodal Pavel Švagr.

Peníze na pořízení nových mostů získá Správa prodejem části zásob těch starších, které byly vyrobeny v 50. – 80. letech. V současné době má SSHR ve svých skladech provizorní mosty o celkové délce 7 km.

Provizorní mosty slouží k zajištění nouzové dopravy hlavně při povodních. Obcím, které nemají v rozpočtu peníze na nový most, je půjčuje Správa státních hmotných rezerv bezplatně až na tři roky. Od roku 1997 do roku 2013 si obce a kraje půjčily přes 120 provizorních mostů. V současné době jsou v Česku nasazeny tři provizorní mosty – Český Krumlov (48m – povodně 2002), Nový Knín (24m – povodně 2013) a Červený Hrádek (24m – povodně 2013).

SSHR chce také nakoupit lávky pro pěší a cyklisty, které zatím ve státních skladech chybějí. U dalšího typu mostů, tzv. těžkých mostových souprav, bude dřevěná mostovka nahrazena ocelovými rošty nebo panely.

Publikováno dne 21. 1. 2016