Správa státních hmotných rezerv pomohla při odstraňování škod, které způsobilo tornádo na Hodonínsku a na Břeclavsku v červnu 2021.

 

Na místo poslala 20 kusů speciální techniky. Jednolo se především o vyprošťovací kontejnery, ve kterých jsou hydraulické zvedáky, páčidla nebo hydraulické kleště. Jednotkám IZS usnadnily postup při provádění bouracích a střihacích prací nebo při řezání různých druhů materiálů. Při odklízení trosek mohli hasiči využít i různé zvedací mechanické, hydraulické a vzduchové prostředky. V kontejneru jsou dále také zásoby s provozní kapalinou, pohonné hmoty, zdravotnický materiál a transportní pomůcky.

Vedle toho byly nasazeny také elektrocentrály, čerpadla a kontejnery nouzového přežití, ve kterých je kuchyňka, toaleta a sprcha. Díky nim bylo možné vytvořit zázemí pro evakuované lidi nebo pro hasiče a záchranáře.

Vláda také schválila bezplatné poskytnutí nouzových zásob ze státních rezerv. Diky tomu mohly jednotky IZS, které na místě zasahovaly, využít systém Krizových karet SSHR k bezplatnému výdeji nouzových zásob benzínu a nafty.

V Hodoníně byla zprovozněna čerpací stanice EuroOil, která patří státní společnosti Čepro a které byla momentálně bez proudu. Právě zde mohly vozy IZS přednostně natankovat palivo ze státních rezerv.

O pomoc ze státních rezerv mohl krizový štáb požádat non stop přes speciální informační systém Krizkom.

 

kontejner nouzového přežití, ilustrační obrázek
kontejner nouzového přežití, ilustrační obrázek
vyprošťovací technika
vyprošťovací technika
vyprošťovací technika
vyprošťovací technika

Publikováno dne 29. 6. 2021