Správa státních hmotných rezerv pomáhá při odstraňování škod, které způsobilo tornádo na Hodonínsku a na Břeclavsku.

„Situaci sledujeme. Už od čtvrtka, jsme v kontaktu s tajemníkem Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje. Zatím jsme tam poslali asi 20 kusů techniky,“ upřesnil Předseda SSHR Pavel Švagr.

Jedná se především o vyprošťovací kontejnery, ve kterých jsou hydraulické zvedáky, páčidla nebo hydraulické kleště. Jednotkám IZS usnadňují postup při provádění bouracích a střihacích prací nebo při řezání různých druhů materiálů. Při odklízení trosek mohou hasiči využít i různé zvedací mechanické, hydraulické a vzduchové prostředky. V kontejneru jsou dále také zásoby s provozní kapalinou, pohonné hmoty, zdravotnický materiál a transportní pomůcky.

Vedle toho byly nasazeny také elektrocentrály nebo čerpadla. Na místě už jsou také kontejnery nouzového přežití, ve kterých je kuchyňka, toaleta a sprcha. Díky nim je možné vytvořit zázemí pro evakuované lidi nebo pro hasiče a záchranáře.

Vláda už v pátek schválila bezplatné poskytnutí nouzových zásob ze státních rezerv. Jednotky IZS, které na místě zasahují, také mohou využívat systém Krizových karet SSHR k bezplatnému výdeji nouzových zásob benzínu a nafty.

„V Hodoníně byla v pátek zprovozněna čerpací stanice EuroOil, která patří státní společnosti Čepro a které byla momentálně bez proudu. Právě zde mohou vozy IZS přednostně natankovat palivo ze státních rezerv,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

O pomoc ze státních rezerv může krizový štáb požádat non stop přes speciální informační systém Krizkom.

kontejner nouzového přežití, ilustrační obrázek
kontejner nouzového přežití, ilustrační obrázek
vyprošťovací technika
vyprošťovací technika
vyprošťovací technika
vyprošťovací technika

Publikováno dne 29. 6. 2021