Ukrajina i Moldavsko požádaly Českou republiku o konkrétní pomoc a na základě usnesení vlády z 16. března této žádosti bylo vyhověno. Ve středu 6. 4. tak zaměstnanci Správy naložili humanitární pomoc pro Ukrajinu, a to ve skladu v Sedlčanech. Konkrétně se jednalo o mix zdravotnického materiálu. Konkrétně 960 tisíc obličejových masek, přes 17 tisíc ks ochranných obleků, 96 tisíc respirátorů FFP2, 10 tisíc ochranných rukavic.

Není to zdaleka první humanitární pomoc v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Vláda rozhodla také o pomoci Moldavsku.

„Jen o den dříve, tedy 5. 4. bylo vyskladněno ze skladu v Opočínku celkem 98 palet různého zdravotnického materiálu ze zásob SSHR. Konkrétně šlo o 1,2 mil. ks zdravotnických obličejových masek, 10 tisíc jednorázových vyšetřovacích rukavic, 18 tisíc jednorázových ochranných obleků, 36 tisíc ochranných brýlí nebo 3 tisíce návleků na obuv.“ Dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

 Správa také poskytla pomoc Ukrajině již krátce po vypuknutí konfliktu.

„Na Ukrajinu jsme už na začátku března poslali 40 kamionů, které vezly 950 palet zdravotnického materiálu. Jednalo se o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv. Kamiony vezly zdravotnická lůžka, držáky na infuze, kolečková křesla, oblečení pro doktory, matrace, polštáře, povlečení, obvazový materiál a zdravotnické stříkačky a jehly. Celková cena těchto zásob byla 85 mil. korun.“ Upřesnil předseda SSHR.

Pomoc byla ze strany Správy poskytnuta také krajům a obcím v České republice. Zde šlo zejména o přikrývky, spací pytle, karimatky, plastové příbory či jednorázové nádobí. Dosavadní pomoc je v ceně 26 mil. korun.

Publikováno dne 6. 4. 2022