Vzhledem k situaci na Ukrajině svolal předseda SSHR Pavel Švagr poradní skupinu NESO, která monitoruje dodávky ropy a ropných produktů do České republiky a ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami.

 „Podle posledních informací ropa proudí ropovodem Družba bez problémů. Také komerční zásoby pohonných hmot jsou dostatečné.  Není proto potřeba sahat do nouzových zásob, které máme na více než 3 měsíce,“ upřesnil Pavel Švagr.

Na zasedání se předseda rezerv se členy skupiny NESO dohodl, že budou dvakrát denně posílat aktuální informace o zásobování trhu. Díky tomu má Správa státních hmotných rezerv přehled, jestli je benzínu a nafty dostatek.

„Už v roce 2019 jsme si vyzkoušeli, jak zvládnout měsíční výpadek v ropovodu Družba. Uvolnili jsme nouzové zásoby ropy a řidiči na čerpacích stanicích ani český průmysl nic nepoznali. Zásobování fungovalo dál,“ doplnil Pavel Švagr.

NESO je poradní orgán předsedy Správy státních hmotných rezerv, který monitoruje oblast dodávek ropy a ropných produktů do České republiky. V případě krize pak doporučuje opatření k omezení spotřeby ropy a ropných produktů a také použití nouzových zásob. NESO může navrhnout i vyhlášení nebo odvolání stavu ropné nouze.

Publikováno dne 3. 3. 2022