Společnost Unipetrol RPA, člen skupiny Unipetrol, dodá do skladu Správy státních hmotných rezerv 40 000 m³ leteckého petroleje JET A1. První vlaky s leteckým petrolejem, který využívá letectvo Armády České republiky, dorazily do skladů v uplynulých dnech. Dodávky leteckého petroleje by měly být dokončeny v říjnu letošního roku.

Výsledky tendru na dodávky leteckého petroleje pro státní hmotné rezervy byly vyhlášeny koncem listopadu loňského roku. Ze čtyř firem, které se o zakázku ucházely, uspěla společnost Unipetrol RPA, která dokázala nejlépe splnit požadavky zadavatele, včetně zpřísněného požadavku na kvalitu, zejména v oblasti filtrovatelnosti petroleje až do teploty -55°C.

„Jde o další krok k větší transparentnosti hospodaření SSHR. Vypsání zakázky totiž schválila vláda. A v komisi, která vybírala vítěze, byli zástupci Ministerstva financí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany. Nakonec vyhrála nejnižší a pro stát tedy nejvýhodnější nabídka,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

„Smlouvu se Správou státních hmotných rezerv považujeme za strategickou. Jsme rádi, že SSHR naši nabídku vyhodnotila jako nejvýhodnější a rozhodla se pro surovinu z produkce tuzemských rafinérií. Dodávaný letecký petrolej JET A1 splňuje nejpřísnější požadavky na technické parametry,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

Současná spolupráce navazuje na strategickou smlouvu uzavřenou v roce 2013. Tato smlouva definuje podmínky, za kterých by v případě vyhlášení stavu ropné nouze byly přepracovány nouzové zásoby ropy v držení SSHR v rafinériích skupiny UNIPETROL.

Publikováno dne 26. 1. 2015