Správa státních hmotných rezerv vezla naposledy pomoc pro Ukrajinu v dubnu, kdy tam 15 jejich kamionů vezlo 127 tun trvanlivých potravin.

„Šlo především o těstoviny, sušené mléko a paštiky. Celkem je to 224 palet. O tuto pomoc požádalo Velvyslanectví Ukrajiny a odsouhlasila ji vláda.“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Nešlo ale o první pomoc. Od začátku války na Ukrajině už české rezervy vydaly zásoby za více než 120 mil. korun. Hned na začátku března tam poslaly 40 kamionů, které vezly 950 palet zdravotnického materiálu. Jednalo se o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv.

„Poslali jsme tam například zdravotnická lůžka, držáky na infuze, kolečková křesla, oblečení pro doktory, matrace, polštáře, povlečení, obvazový materiál a zdravotnické stříkačky a jehly.“ upřesnil Švagr.

Začátkem dubna byly vypraveny také dva humanitární konvoje. Jeden na Ukrajinu. Tam šlo o mix zdravotnického materiálu. Zhruba 1 milion obličejových masek, ochranné obleky, respirátory nebo ochranné rukavice. Druhý konvoj směřoval do Moldavska a vezl opět ochranné pomůcky, které jsou určené pro uprchlíky z Ukrajiny. Opět se jednalo o zhruba milion obličejových masek a další ochranné pomůcky.

Vedle toho pomáhá Správa státních hmotných rezerv také jednotlivým krajům zajistit ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Největší zájem je o lůžka, karimatky nebo spací pytle, nechybí ani požadavky na dodání jednorázových příborů či hrnků pro zajištění stravování uprchlíků.

Jak to funguje?

Ministerstvo zahraničních věcí sestaví roční plán zahraniční rozvojové spolupráce, který schválí vláda ČR. Země, která potřebuje humanitární pomoc, se potom obrátí s mezinárodní žádostí na EU, nebo přímo na Českou republiku. My jsme pak povinni podle požadavku Ministerstva zahraničních věcí vytvářet zásoby v našich skladech pro humanitární pomoc do zahraničí. Takto vytvořené státní hmotné rezervy zařadíme do kategorie pohotovostních zásob. Pokud pak přijde požadavek ze strany Ministerstva zahraničních věcí, SSHR vydá tuto humanitární pomoc žádající zemi. V minulosti jsme takto poslali provizorní most do Středoafrické republiky, deky a izotermické fólie do uprchlického tábora v Makedonii a ochranné obleky a brýle do zemí západní Afriky, když tam řádila epidemie eboly.