Správa státních hmotných rezerv poslala naposledy pomoc pro Ukrajinu v prosinci 2022, kdy těsně před Vánoci za pomoci HZS CŘ bylo dopraveno na místo určení 8 elektrocentrál.

„Každý z těchto záložních zdrojů je schopen pohánět až třicet přímotopů, které jsou nutné pro zajištění tepla pro lidi v ubytovacích centrech”, doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Od začátku války na Ukrajině už české rezervy vydaly zásoby za více než 176 milionů korun. Hned na začátku března tam poslaly 40 kamionů, které vezly 950 palet zdravotnického materiálu. Jednalo se o největší jednorázovou pomoc v historii českých rezerv.

„Poslali jsme tam například zdravotnická lůžka, držáky na infuze, kolečková křesla, oblečení pro doktory, matrace, polštáře, povlečení, obvazový materiál a zdravotnické stříkačky a jehly“, upřesnil Švagr.

Kromě zdravotnického materiálu na Ukrajinu ze skladů SSHR putovaly i potraviny. Celkem cca 127 tun.

„Šlo především o těstoviny, sušené mléko a paštiky. Celkem je to 224 palet. O tuto pomoc požádalo Velvyslanectví Ukrajiny a odsouhlasila ji vláda“, dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Mimo to na Ukrajinu SSHR poslala také celkem 6 těžkých mostových souprav, každá byla v délce 36 metrů.

Začátkem dubna 2022 byl vypraven také humanitární konvoj, který směřoval do Moldavska a vezl ochranné pomůcky, které jsou určené pro uprchlíky z Ukrajiny. Jednalo o zhruba milion obličejových masek a další ochranné pomůcky.

Vedle toho pomáhala Správa státních hmotných rezerv také jednotlivým krajům zajistit ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Největší zájem byl o lůžka, karimatky nebo spací pytle, nechyběly ani požadavky na dodání jednorázových příborů či hrnků pro zajištění stravování uprchlíků.

.

Jak to funguje?

Ministerstvo zahraničních věcí sestaví roční plán zahraniční rozvojové spolupráce, který schválí vláda ČR. Země, která potřebuje humanitární pomoc, se potom obrátí s mezinárodní žádostí na EU, nebo přímo na Českou republiku. My jsme pak povinni podle požadavku Ministerstva zahraničních věcí vytvářet zásoby v našich skladech pro humanitární pomoc do zahraničí. Takto vytvořené státní hmotné rezervy zařadíme do kategorie pohotovostních zásob. Pokud pak přijde požadavek ze strany Ministerstva zahraničních věcí, SSHR vydá tuto humanitární pomoc žádající zemi. V minulosti jsme takto poslali provizorní most do Středoafrické republiky, deky a izotermické fólie do uprchlického tábora v Makedonii a ochranné obleky a brýle do zemí západní Afriky, když tam řádila epidemie eboly.