Bilance za rok 2021

Jak moc je voda důležitá, si lidé často uvědomí až ve chvíli, kdy jim doma přestane téct z kohoutku. Pokud bychom rychle nepomohli, jen v loňském roce by zůstaly bez vody tisíce lidí. Autocisterny, kontejnery na vodu nebo elektrocentrálu jsme v loňském roce poskytli 2 obcím a 2 městům. Konkrétně to byly obce Mečeříž ve Středočeském kraji a Malčín v Kraji Vysočina. Dále města Dolní Poustevna v Ústeckém kraji a Jesenice ve Středočeském kraji.

Ukazuje se, že extrémní sucho je stále problém. Zatímco dříve vysychaly v obcích hlavně studny, nyní už vysychají i vrty, které napájejí místní vodovody. Za poslední dva roky byla technika z českých rezerv nasazena v 11 obcích a městech, kde pomáhala zajistit zásobování pitnou vodou pro zhruba 10 tisíc lidí. Problémy se suchem řešili třeba i starostové Jiříkova a Mikulášovic v Ústeckém kraji nebo Šumvald v Olomouckém kraji.

Další pomoc

I letos jsme připraveni obcím poskytnout pomoc a zajistit zásobování obyvatel pitnou vodou. Vedle cisteren máme v českých rezervách také autocisterny, kontejnery na pitnou vodu a úpravny pitné vody. Celkem jde o stovky kusů techniky. Sklady máme po celé republice, takže můžeme pomoci velmi rychle.

Jak to funguje?

Starosta obce se na nás obrátí s žádostí o pomoc.  Podepíšeme s ním nájemní smlouvu a poté jsme schopni v řádu několika hodin přivézt potřebnou techniku přímo na místo. Některým obcím stačí autocisterna a zavážejí s ní vodojem, takže lidem teče voda doma z kohoutku. V jiných obcích zase upřednostní klasický způsob. Půjčí si cisterny, rozmístí je po vesnici a lidé si k nim chodí načerpat vodu.

Ještě krátké doplnění. Pokud není v republice nebo v kraji vyhlášen krizový stav, nemůžeme půjčit techniku bezplatně. Pronájem cisterny vyjde měsíčně na 3 až 5 tisíc korun. To záleží na velikosti cisterny.