Bilance za rok 2019

Jak moc je voda důležitá, si lidé často uvědomí až ve chvíli, kdy jim doma přestane téct z kohoutku. Pokud bychom rychle nepomohli, jen v loňském roce by zůstaly bez vody tisíce lidí. Autocisterny nebo kontejnery na vodu jsme poskytli například obcím Jiříkov, Nedašova Lhota, Staré Křečany, Rosice, Mikulášovice nebo Jedousov. Většina obcí si cisterny půjčila na půl roku.

Ukazuje se, že extrémní sucho je stále větší problém. Zatímco dříve vysychaly v obcích hlavně studny, nyní už vysychají i vrty, které napájejí místní vodovody. Za poslední dva roky byla technika z českých rezerv nasazena už ve 20 obcích a pomáhala zajistit zásobování pitnou vodou pro zhruba 20 tisíc lidí. Problémy se suchem řešily například Liboměřice, Žumberk, Míčov-Sušice, Varnsdorf, Nedašov, Tisová, Píšť, Maršovice, Dešná, Seč a Dobříš.

Další pomoc

I letos jsme připraveni obcím poskytnout pomoc a zajistit zásobování obyvatel pitnou vodou. Vedle cisteren máme v českých rezervách také autocisterny, kontejnery na pitnou vodu a úpravny pitné vody. Celkem jde o stovky kusů techniky. Sklady máme po celé republice, takže můžeme pomoci velmi rychle.

Jak to funguje?

Starosta obce se na nás obrátí s žádostí o pomoc.  Podepíšeme s ním nájemní smlouvu a poté jsme schopni v řádu několika hodin přivézt potřebnou techniku přímo na místo. Některým obcím stačí autocisterna a zavážejí s ní vodojem, takže lidem teče voda doma z kohoutku. V jiných obcích zase upřednostní klasický způsob. Půjčí si cisterny, rozmístí je po vesnici a lidé si k nim chodí načerpat vodu.

Ještě krátké doplnění. Pokud není v republice nebo v kraji vyhlášen krizový stav, nemůžeme půjčit techniku bezplatně. Pronájem cisterny vyjde měsíčně na 3 až 5 tisíc korun. To záleží na velikosti cisterny.