Jen za loňský rok pomohla speciální technika a nouzové zásoby ze skladů Správy státních hmotných rezerv ve 95 případech. To znamená, že téměř každý čtvrtý den byla v akci.

Nejčastěji byla využívána speciální vyprošťovací technika, která pomáhala hasičům dostat lidi z vraků aut při těžkých dopravních nehodách.

Mobilní chemická laboratoř vyjížděla téměř 20krát k narušeným plynovým přípojkám nebo v případech nálezu neznámé chemické látky.

Autocisterny a kontejnery na pitnou vodu zas pomohly vyřešit zásobování vodou v šesti obcích. Problémy s extrémním suchem měli v Mikulášovicích, Starých Křečanech a v Jiříkově v Ústeckém kraji, v Rosicích a v Jedousově v Pardubickém kraji a v Nedašově Lhotě ve Zlínském kraji.

„Teprve, když vám doma z kohoutku neteče voda, tak si uvědomíte, jak je důležitá,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Extrémní sucho je stále větší problém. V posledních dvou letech se s nedostatkem vody ve studních a obecních vrtech muselo vypořádat zhruba 20 obcí. Pokud by jim nepomohla technika z českých rezerv, zůstalo by bez pitné vody přes dvacet tisíc lidí.

Stejné problémy řešili v minulých letech také starostové Liboměřic, Nedašova, Píště nebo Maršovic. Technika z českých rezerv tehdy pomohla zajistit dostatek pitné vody i pro Žumberk, Míčov-Sušici, Varnsdorf, Dešnou, Seč, Dobříš.

Loni třikrát pomáhal i speciální sací bagr, který usnadňuje hasičům práci v troskách zřícených do domů při pátrání po zasypaných lidech. Nejvíce sledované bylo jeho nasazení při odstraňování vykolejených vagónů na trati u Mariánských Lázní. Sací bagr zrychlil vyložení nákladu vápence. Odlehčené vagóny pak mohl zvednou jeřáb a uvolnit koleje, aby po nich zase mohly jezdit vlaky.

„Pokud by tato technika nebyla k dispozici, měly by jednotky Integrovaného záchranného systému ztíženou práci při záchraně životů a majetku,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

Právě pomoc při tzv. mimo krizových situacích je pro české rezervy stále důležitější. Za poslední dva roky registruje Správa státních hmotných rezerv už 217 takových případů.